Prantsusmaa 2015/16

08.märts-08.aprill käisid Prantsusmaal praktikal Rauno Reimann ja Regina Otsing K-14 ning Maria-Helena Aljas ja Jaan Uusalu K-12

IMG_2741Rauno Reimann (K-14), käisin märtsi kuus Prantsusmaal koka praktikal. Kirjutan natuke muljeid, mida Prantsusmaal tegin, mida juurde õppisin.

Praktika kohaks oli mul restoran nimega Le Napoleon, kus oli ligi 80 istekohta. Avatud oli kella 12.00-14.00 ja õhtul kella 19.00-21.00, mis oli minu jaoks huvitav, sest Eestis pole restoran mitte kunagi nii vähe avatud. Tööl kollektiiv oli väga tore ja mind võeti suurepäraselt vastu ja omaks. Suhtlus toimus inglise keeles kuna restorani peakokk oli töötanud aasta aega Inglismaal.

Minu tööülesanded olid algul eeltööd ( koorimised, tükeldamised, kala puhastmine jne). Kui olin nädal või kaks umbes olnud seal hakkasin väljastama päevapraade ja aitama serveerida pearoogasid. Kolmandal nädalal õpetati selgeks mulle kõik eelroad ja õhtuti hakkasin neid väljastama. Päeval tegin ettevalmistusi ja kui abi läks vaja väljastamisel siis aitasin.

Õppisin juurde serveerimist ja erinevaid töövõtteid. Selles restoranis kasutati väga palju vaakum masinat.

Prantsusmaa praktika oli suurepärane kogemus.

MariaMaria Aljas K-12 – Minu praktika toimus 08.03.2016-08.04.2016, Prantsusmaal La Roche Sur Yon’is. Sõit Prantsusmaale algas hommikul vara. Tallinna lennujaamast lendasime Pariisi, Pariisist edasi Nantes’i. Nante’ist edasi sõitsime vastu kutsutud taksoga. Juba Haapsalust sõitma hakates oli ärevus nii suur, et öösel magada ei saanud. Kohale jõudes toimus õudne prantsukeelne paberimajandus seoses elamispinnaga, väsimus oli kohutav, sest reis oli ju pikk. Saime oma toad kätte, istusime korra maha ja juba järgmine hetk saime kokku prantslastega, kes olid mõni aeg tagasi Eestis praktikal käinud.

Järgmisel päeval sõitsime kogu seltskonnaga igaühe praktikakohad läbi. Kohad olid kõigil omamoodi huvitavad ja ilusad. Viimasena jõudsime minu praktikakohta, esmapilgul tundus köök nii pisike ja tilluke.

Esimene praktikapäev annab aimu kogu järgnevast kuu-aegsest praktikast. Hommikul kell 9 tuli peakokk mulle Hosteli juurde järele, sõitsime restorani nimega L’ardoise des saveurs. Kõik tundus nii uus ja lahe. Natuke ringi vaadates ei tundunudki see köögi pool nii väike, sest see osa mida ma nägin, oli ainult väljastuseks mõeldud.

Peamised asjad, mida ma teha sain olid igasuguste köögiviljade eeltöötlus ja tükeldamine, suurel hulgal salati pesu ja kuivatamine, kuna sibulat kasutati väljapanekul väga palju, siis sibula koorimist ja tükeldamist, erinevate päevapakkumiste ettevalmistust (nii eelroog, pearoog, kui ka dessert). Terve praktika vältel sain välja panna nii eelroogasid (salatid), päevapakkumisi (iga päev erinevad), kui ka desserte (menüü põhiseid, kui ka päevapakkumisi). Ja kindlasti ei puudu köögi töö juurest ka kauba ladustamine, nõudepesu ja köögikoristus.

Midagi millest puudust tundsin: Minu praktika kohas ei rääkinud köögis keegi inglise keelt, seega tundus mulle alguses igasugune suhtlemine võimatu. Nüüd tekib küsimus, kuidas ma terve see kuu hakkama sain? Väga lihtne, esiteks aitab ülimalt palju kaasa kehakeel, väga palju oli ettenäitamist ja mõnikord piisab isegi ühes inglise keelsest sõnast, et tervest mõttest aru saaks. Seega, kui keegi peaks praktika välismaal sellepärast ära jätma, et ta keelt ei oska, siis see on täiesti mõttetu põhjus.

Kokkuvõtteks meeldis mulle see praktika väga, sest tegu oli siiski välismaaga, uute inimestega, uute toorainetega ja võõra keelega. Soovitaksin seda võimalust kindlasti kõigile!

ReginaRegina Otsing K-14 – Viibisin Prantsusmaal La Roche Sur Yonis praktikal 08.03.2016-08.04.2016 . Praktika kohaks oli restoran La Chaumiere. Väga armas,mõnus ja hubane koht. Inimesed kellega töötasin olid väga sõbralikud ja toredad. Võtsid väga kiirelt mind omaks. Kahjuks ei rääkinud köögis keegi inglise keelt, aga see meie suhtlus ei takistanud. Suhtlesime kuuaega Google trantslate abil.

Tööpäevad hakkasid hommikul kell 11.00 ja lõpetasime kell 15.00 sinna sisse  mahub ka köögi koristus. Töökaaslased tulid hommikul järgi ja õhtul viisid koju, kuna restoran asus linnast väljas.

Esimestel päevadel tegin ainult ettevalmistusi, pesin salatit, tükeldasin köögivilju. Järgmistel päevadel õpetati selgeks magustoidud. Midagi keerulist ei olnud, aga magustoitude nimed ei tahtnud kuidagi meelde jääda. Olid natuke keerulised.

Edasi õpetati selgeks eelroad. Eelroogadeks olid meil erinevad salatid. Ega nende nimedki ei tahtnud meelde jääda, aga saime kokkuleppele, et ütlevad mulle ühe salati komponendi ja siis ma tean mis teha tuleb.

Viimasel nädalal lasi ülemus mind pearoogade juurde, sain küpsetada liha ja taldrikuid välja panna. Alguses tundus liha küpsetamine natuke hirmus, sest liha küpsusastmed on erinevad ja ma pole selles kõige osavam. Ülemus aga aitas ja kui kahtlesin siis alati küsisin.

Midagi väga uut ma ei õppinud. Aga toorained olid ikka huvitavad, sellised mida eestis nii väga ei kasutata. Näiteks olid meil konnakoivad. Need me praadisime ära. Muidugi sain kõike uut ja huvitavat ka ise maitsta. Konn oli alguses üsna hirmutav, aga siiski proovisin ja see maitseb nagu kana.

Samuti olid meil tööjuures angerjad. Ma polnud kunagi varem angerjat puhastanud, aga nüüd on see selge.

Ühekorra sain ka palka selle eest, et tööl olin. Meilt oli tellitud cateringi teenus  ja ülemus küsis kas ma olen nõus õhtul tööl olema. Muidugi olin ma nõus,sest väljakutse oli huvitav. Lõpetasime öösel kell 1 ja järgmine hommik läksime uuesti tööle. Selle eest, et õhtul olin nõus neid aitama, andsid nad mulle 50 eurot. Muidugi oleks ma ka ilma rahata nõus olnud, sest 600 inimesele erinevaid suupisteid teha on omaette kogemus.

Viimasel päeval tahtsid töökaaslased meie kõigiga kokku saada ja teha viimast drinki. Nii ma siis võtsingi teised eestlased kaasa. Flo ja Alex tulid meile järgi ja läksime ühte baari. Hüvastijätud pole minu jaoks ja pisar tahtis ikka silma tulla. Aga nad ütlesid mulle, et ootavad mind alati tagasi ja mine sa tea, äkki võtangi ükspäev oma seitse asja ja sean sammud tagasi La Chaumiere restorani.

Kogemus oli super, ja soovitan seda kohta ka järgmistele praktikantidele, kes Prantsusmaale lähevad.